Μάρτης είναι, νάζια κάνει, πότε κλαίει, πότε γελάει!!!!

Sxoleio 0039a  Sxoleio 0142a  Sxoleio 0151a

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ σχολ. έτος 2024-2025

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη θα γίνονται από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.
Καθημερινά από 11:00-12:30 μετά από τηλεφωνικό ραντεβού .
Στην Α΄τάξη του σχολείου μας θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που γεννήθηκαν το έτος 2018 ανάλογα με τη διεύθυνση κατοικίας τους.

Δικαιολογητικά εγγραφής
1. Αίτηση – υπεύθυνη δήλωση με υπογραφή και των δυο γονέων για την εγγραφή στο δημοτικό σχολείο (υπόδειγμα 1)
2. Δελτίο οικογενειακών στοιχείων και στοιχείων επικοινωνίας (υπόδειγμα 2)
3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή (υπόδειγμα 3)
4. Αίτηση – Δήλωση γονέα για το ολοήμερο πρόγραμμα (υπόδειγμα 4)*
5. Αίτηση-Δήλωση γονέα μετακίνησης με λεωφορείο( υπόδειγμα 5)
6. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Απόδειξη κοινωφελούς οργανισμού-ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ ή Μισθωτήριο Συμβόλαιο , κλπ)
7. Από το Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού 
Φωτοτυπίες της σελίδας που φαίνεται το ονοματεπώνυμο του παιδιού καθώς και των αντίστοιχων σελίδων που αποδεικνύουν ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
8. Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο

Τα έντυπα 1,2,3,4,5 είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου μας
http://2dim-n-raidest.thess.sch.gr/ (Χρήσιμα έγγραφα)
Στην περίπτωση μαθητών/τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή/τριας.

*Δεκτές γίνονται όλες οι αιτήσεις γονέων για φοίτηση στο Ολοήμερο χωρίς προϋποθέσεις.

Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πρωϊνός Κύκλος: 8:00 - 13:15 (προσέλευση 8:00-8:15 π.μ.)

Αναβαθμισμένο Ολοήμερο:

Πρωινή Ζώνη: 7:00 - 8:00 π.μ.(προαιρετικό, προσέλευση 7:00-7:20)

Ολοήμερα Τμήματα: 13:15 - 15:50

Αποχώρηση στις: 14:55 (με ΙΧ),

15:50 (Λεωφορείο ή ΙΧ)

Για την καλύτερη και εύρυθμη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος του σχολείου παρακαλούνται οι γονείς των παιδιών που μένουν στο ΟΛΟΗΜΕΡΟ να τηρούν απαρέγκλιτα το δηλωθέν πρόγραμμα αποχώρησης των παιδιών τους.

<><><><><><><><><><><><><>

Μένουμε ασφαλείς τηρώντας όλα τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης στο χώρο του σχολείου!!
( πλένουμε συχνά τα χέρια μας, χρησιμοποιούμε αντισηπτικό, κλπ)
***************

Kάθε Τετάρτη λόγω της Λαϊκής Αγοράς που γίνεται στη Νέα Ραιδεστό οι μαθητές που μετακινούνται με λεωφορεία θα έχουν επιβίβαση (8:00) και αποβίβαση (13:15), όχι από την Αθ. Διάκου, αλλά μόνο από την Ομήρου.

Δρομολόγια λεωφορείων για το σχ. έτος 2023-2024

8:00, 13:15 και 15:50

*******************
Παρακαλούμε θερμά τους γονείς που φέρνουν ή παραλαμβάνουν τα παιδιά τους από το σχολείο, να μην παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στον χωματόδρομο προς τη νέα πλαϊνή εισοδο του σχολείου καθώς και στην έξοδο του χώρου στάθμευσης προς Βασιλικά, γιατί εμποδίζουν την ορατότητα όσων βγαίνουν από εκεί και υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.