Απρίλης - Πασχαλιά, χελιδόνια, φως, χαρά!!!!

.jpg

Σύμφωνα με νέα ανακοίνωση της Υπ. Παιδείας, τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά έως τις 10 Απριλίου 2020.

Ανακοίνωση για την Ψηφιακή τάξη

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε, πως θα μπείτε στην ψηφιακή πλατφόρμα του ΠΣΔ   e-me , που έχει δημιουργήσει ο κάθε εκπαιδευτικός μας.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Όσοι έχετε ήδη κάνει λογαριασμό στο ΠΣΔ , πρέπει να μπείτε έστω μία φορά στην e-me (με τους κωδικούς που έχετε στο ΠΣΔ), για να μπορέσει ο δάσκαλός σας να σας κάνει πρόσκληση (την οποία πρέπει να αποδεχτείτε) και να σας εντάξει στην ψηφιακή του τάξη.

25/3/02020 Οδηγίες βήμα-βήμα για μαθητές/τριες για είσοδο στην e-me (Ψηφιακή Τάξη)

Σας ευχαριστούμε για τη στήριξη.
Να προσέχετε, παραμένοντας στο σπίτι σας!!

Για πληροφορίες σχετικά με τον Κορωναϊό καλέστε στη γραμμή 24ης λειτουργίας  1135

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι
Στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS–CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

menoumespiti.jpg

• Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

Για Βεβαιώσεις Φοίτησης δείτε στις ανακοινώσεις μας.

Τα παρακάτω Σαββατοκύριακα τα βιβλία (και όχι οι τσάντες) θα παραμένουν στο σχολείο.

ΜΑΙΟΣ 9--10  , 23--24

ΙΟΥΝΙΟΣ 6--7

Κάθε  Παρασκευή λειτουργεί στο Σχολείο μας δανειστική βιβλιοθήκη.

Το πρόγραμμα δανεισμού βιβλίων είναι το εξής:

Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεις στο 2ο διάλειμμα

Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄τάξεις στο 1ο διάλειμμα

Δεν επιτρέπεται η υπογράμμιση, το γράψιμο, το τσάκισμα ή το σχίσιμο σελίδας του βιβλίου που έχουμε δανειστεί. Σεβόμαστε τα βιβλία και προσέχουμε πολύ, δεν τα φθείρουμε και το πιο σημαντικό, δεν τα χάνουμε γιατί υποχρεούμαστε να τα αντικαταστήσουμε.

Kάθε Τετάρτη λόγω της Λαϊκής Αγοράς που θα γίνεται στη  Νέα Ραιδεστό οι μαθητές που μετακινούνται με λεωφορεία θα έχουν επιβίβαση και αποβίβαση μόνο στην στάση Ομήρου (α΄στάση) και όχι στην Αθ. Διάκου.
Παρακαλούνται οι γονείς να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους στις 13:15 από την Ομήρου.

Παρακαλούμε θερμά τους γονείς που φέρνουν ή παραλαμβάνουν τα παιδιά τους από το σχολείο, να μην παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στην έξοδο του χώρου στάθμευσης προς Βασιλικά, γιατί εμποδίζουν την ορατότητα όσων βγαίνουν από εκεί και υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.

Τα δρομολόγια των λεωφορείων που θα εκτελούνται για τη μεταφορά των μαθητών κατά τη σχολική χρονιά 2019-2020 έχουν ως εξής:  8:00,  13:15 και 16:00.

Δείτε τις Ανακοινώσεις μας

Στο δίκτυο Κοινωνικής Δικτύωσης Facebook έχει δημιουργηθεί σελίδα με το όνομα ¨Απόφοιτοι 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ραιδεστού¨