.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ Τα παιδιά της Β' τάξης του σχολείου μας, με φαντασία και ευρηματικότητα, μας έφεραν σε επαφή με έναν κόσμο γεμάτο εικόνες και συναισθήματα. Παρακολουθήσαμε μια συγκινητική αλλά ταυτόχρονα διδακτική παράσταση, που μας έδειξε πολλά για τον ψυχικό κόσμο των παιδών, αλλά και των μεγάλων. Συμπαραστάτες και εμψυχωτές των μαθητών/τριών ήταν οι εκπαιδευτικοί Αριστείδου Δέσποινα, Ραπτοπούλου Μέλπω, Ερμείδου Λίζα, Δημητριάδου Μαρία και Κασφίκης Νίκος.
ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Οι μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας, κάτω από την καθοδήγηση του δασκάλου τους, κ. Κουσαρίδη Κων/νου, κατέγραψαν με τον φωτογραφικό τους φακό στιγμιότυπα από τα Λουτρά Θέρμης και πραγματοποίησαν μια σειρά δράσεων με σκοπό την προστασία τους. Τα αποτελέσματα της ομαδικής εργασίας τους παρουσιάστηκαν στην έκθεση με τον γενικό τίτλο "Κλικ, προστάτευσέ το!" του Βαφοπούλειου Πνευματικού Κέντρου.
'Κάποια αστεία δεν είναι για γέλια" Μια ξεχωρισττή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μαθητές, αλλά και γονείς του σχολείου μας με στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με το μεγάλο πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού. Βασισμένα στο βιβλίο με τον τίτλο "Κάποια αστεία δεν είναι για γέλια" τα παιδιά της Ε' τάξης και η εκπαιδευτικός τους, κα Σωτηρία Υδριώτου, παρουσίασαν μια θετρική παράσταση με στόχο να περιγράψουν καταστάσεις που παρατηρούνται στα σχολεία, αλλά και να προτείνουν τρόπους για την αντιμετώπισή τους. Σημαντική ήταν η παρουσία και η βοήθεια της ψυχολόγου κας Σταυρούλας Βερβερίδου, που συνεργάστηκε στη συγγραφή του βιβλίου με την κα Αλίκη Καραλέξη.
Περισσότερες πληροφορίες... 8ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στον χώρο της Δ.Ε.Θ. το 8ο Φεστιβάλ Ανακύκλωσης, στο οποίο συμμετείχαν ενεργά τα παιδιά του σχολείου μας. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εκθέσουν τις δημιουργίες τους από ανακυκλώσιμα υλικά, αλλά και να παρακολουθήσουν διάφορες δράσεις, που είχαν ως στόχο την καλλιέργεια της οικολογικής τους συνείδησης.
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ
ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ
ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΣ
ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ, κ. ΛΙΖΑΣ ΕΡΜΕΙΔΟΥ
![liza1-2.jpg](/autosch/joomla15/images/liza1-2.jpg)
Περισσότερα...
........ Μένουμε ασφαλείς τηρώντας όλα τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης στο χώρο του σχολείου!!
( πλένουμε συχνά τα χέρια μας, χρησιμοποιούμε αντισηπτικό, κλπ)
***************
Kάθε Τετάρτη λόγω της Λαϊκής Αγοράς που γίνεται στη Νέα Ραιδεστό οι μαθητές που μετακινούνται με λεωφορεία θα έχουν επιβίβαση (8:00) και αποβίβαση (13:15), όχι από την Αθ. Διάκου, αλλά μόνο από την Ομήρου.
Δρομολόγια λεωφορείων για το σχ. έτος 2023-2024
8:00, 13:15 και 15:50
*******************
Παρακαλούμε θερμά τους γονείς που φέρνουν ή παραλαμβάνουν τα παιδιά τους από το σχολείο, να μην παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στον χωματόδρομο προς τη νέα πλαϊνή εισοδο του σχολείου καθώς και στην έξοδο του χώρου στάθμευσης προς Βασιλικά, γιατί εμποδίζουν την ορατότητα όσων βγαίνουν από εκεί και υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.