Μικροί Οικολόγοι

Στα πλαίσια των προγραμμάτων Υγιεινής Διατροφής που εκπονούν οι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης, λειτουργούν και διαχειρίζονται ένα υποτυπώδες κυλικείο με την ονομασία ¨Οι Μικροί Οικολόγοι¨.

Όσοι από τους μικρούς μαθητές ξεχνούν να φέρουν μαζί τους κολατσιό από το σπίτι, μπορούν να προμηθευτούν υγιεινά προϊόντα έναντι συμβολικής τιμής.

Τα χρήματα που συγκεντρώνουν οι μαθητές τα χρησιμοποιούν για διάφορες δραστηριότητες π.χ. χρηματοδοτούν τον δικό τους λαχανόκηπο, καλύπτουν μέρος των εξόδων των εκδρομών τους και στο τέλος της σχολικής χρονιάς οργανώνουν μια ημερήσια εκδρομή εντελώς δωρεάν για όλους του μαθητές του σχολείου.

Η οργάνωση και λειτουργία του κυλικείου γίνεται με τη βοήθεια και την επίβλεψη της κ. Ευθυμιάδου Σταυρούλας. Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης οργανώνονται από την αρχή της σχολικής χρονιάς σε ομάδες. Δύο μαθητές της Στ΄ κι ένας μαθητής της Ε΄κάθε μέρα  αναλαμβάνουν να διαχειρίζονται  το "κυλικείο" τους.