Ο κήπος μας

Ένα μακροχρόνιο πρόγραμμα που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας ήταν η εξεύρεση παραδοσιακών ποικιλιών ντομάτας οι οποίες  είναι κατάλληλες για την περιοχή μας. Στόχος μας ήταν να εξαπλωθεί και πάλι η καλλιέργεια παραδοσιακών ποικιλιών λαχανικών,  προσφέροντας αυτές τις ντομάτες στους κατοίκους των γύρω περιοχών .

Για να πετύχουμε τον  σκοπό μας οι μαθητές έψαξαν σε διάφορες πηγές (Πελίτι,ΕΘΙΑΓΕ,παραγωγούς, εξωτερικό), επίλεξαν κάποιες ποικιλίες , τις καλλιεργησαν στον λαχανόκηπο του σχολείου κι απ' αυτές διάλεξαν τις πλέον κατάλληλες. Η σχολική χρονιά 2012-2013 ήταν η πρώτη χρονιά εφαρμογής του προγράμματος και κατέλήξαν σε τέσσερις ποικιλίες από τις οποίες βγήκαν φυτά και  μοιράστηκαν  σε ειδική εκδήλωση τον Μάιο.

Το πρόγραμμα συνεχίστηκε τη χρονιά 2013-14 με συντονιστή την Ε΄τάξη και τον κ.  Νίκο Βασιλικούδη. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν και τα τμήματα Α1,Α2,Β1,Β2,Γ1 και Στ.

Για να δείτε τη δουλειά των μαθητών στην  περσινή παρουσίαση 2012-2013 κάντε κλικ εδώ.

Για να ενημερωθείτε για  τη δουλειά των μαθητών για το σχ. έτος 2013-2014 κάντε κλικ εδώ